Tuesday, March 31, 2015

გაკვეთილის გეგმა



გაკვეთილის თემა
‘’სხვა სხვისა ომში ბრძენია’’ იყო თუ არა გიორგიევსკის ტრაქტატი სწორად გადადგმული ნაბიჯი
მიზნები და შედეგები
ისტ.IX.2.  მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს სხვადასხვა ისტორიული ეპოქის საქართველოში ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარება.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
  • რუკაზე აღნიშნავს საქართველოს ტერიტორიაზე გამავალ სხვადასხვა ეპოქის სავაჭრო გზებს;
  • წერილობითი სახით შეუძლია ჩამოაყალიბოს თავისი თვალსაზრისი საქართველოს ეკონომიკაში უცხო ქვეყნის მმართველობით გამოწვეული დადებითი და უარყოფითი ცვლილებების შესახებ;

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
  • მსჯელობს სხვადასხვა ეპოქის ქართული სამეფოების სახელმწიფო მოწყობის შესახებ. გამოავლენს მათ შორის მსგავსებებსა და განსხვავებებს;
  • ახასიათებს და ადარებს სხვადასხვა პერიოდში საქართველოში სახელმწიფოს მმართველობით სტრუქტურებში განხორციელებულ რეფორმებს;
  • ახასიათებს და ადარებს შუა საუკუნეებისა და თანამედროვე საქართველოს სახელმწიფო მმართველობის ფორმებსა და  სტრუქტურებს, მსჯელობს მათი ფუნქციების შესახებ;
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეები ინფორმირებულნი არიან მეთვრამეტე საუკუნის საქასთველის შესახებ
შეფასების საგანი და პროცედურები

წინასწარ შედგენილი შეფასების სხრილები
კრიტერიუმები
1-3
4-6
78
9-10
გამართული მეტყველება




საკუთარი აზრის არგუმენტირებული დასაბუთება და ტექსტური მასალის დამოწმება




დამატებითი მასალები და ისტ სწორად და ადეკვატურად გამოყენება




სხვისი აზრის პატივისცემა




სასწაბლო მასალა ტექნიკური რესურსები
წიგნი რვეული დაფა რუკა მონიტორი
გაკვეთილის მსვლელობა
გაკვეთილის მიმდინარეობა იწყება შესაბამისი განწყობის შექმნიტ თემისა და მიზნის განსაზღვრით(2წთ) პირველი აქტივობა:XVIII საქართველოს მოკლე მიმოხილვა.საქართველოს საშინაო და საგარეო პოლიტიკა.(8წთ)
მეორე აქტიბობა:დებატები. გაკვეთილზე გამოიკვეთება ორი ჯგუფი რომლებიც ეთანხმებიან ან არ ეთანხმებიან ერეკლე მეორის გადაწყვეთილებას გიორგიევსკის ტრაქტატის შესახებ.
ორივე ჯგუფი შეეცდება თავისი  პოზიციის განმტკიცებას ფაქტების
 მეშვეობით(10წთ)
მესამე აქტივობა:“დარბაზი“წარმოდგენილი იქნება ოცდამეერთე საუკუნის შვილების პოზიცია ერეკლეს გადაწყვეტილებასტან დაკავშირებით ისინი აღნიშნავენ რომ დღევანდელი გადასახედიდან არ შეიზლება ერეკლეს გამტყუნება რადგანაც ჩვენზე ძლიერმა სახელმწიფოებმა ვერ შეინარჩუნეს ტერიტორიები მაგალითად ბიზანტიამ როდესაც ის ოსმალთა შემოსევებისგან აღიგავა პირისაგან მიწისა იგივე გვემუქრებოდა ჩვენც და დღეს რადგან ვსაუბრობთ ქარულად და დავიბრუნეთ სახელმწიფოებრიობა ერეკლეს მხოლოდ ვამარტლებტ........(15წთ)
მეოთხე აქტივობა:მოსწავლეებიგამოიყენებენ საქართველოს ძველი  და დაკარგული ტერიტორიების სლაიდებს ტაო- კლარჯეთიდფან და საიგილოდან და ბოლოს აღნიშნავენ რომ ის ტეტიტორია რომელიც დავკარგეტ ოსმალეთთან ვეღარ დავიბრუნეთ ხოლო რუსეტიდან რთულად მაგრამ მაინს დაბრუნდა სახელბწიფოებრიობა(3წთ)
ეხუთე აქტივობა : გაკვეთილის შეჯამებადა ბოლოს, შევეცდებით გავამართლოთ ერეკლე მეორის გადაწყვეტილება რუსეთთან შეერთებისა , რადგანაც გვიან , მაგრამ მაინც , მოვახერხეთ რუსეთისგან თავის დაღწევა და სახელმწიფოებრიობის აღდგენა . ისტორიამ დაგვანახა , რომ ჩვენზე ძლიერმა სახელმწიფოებმა ვერ გაუძლეს დროთა ჭიდილს და განადგურდნენ. მადლობა ღმერთს, რომ ჩვენ ბიზანტიის ბედი არ გავიზიარეთ . გაკვეთილის ბოლო კადრები : ძველი ნარიყალას ნანგრევები იცვლება ახალი, განათებული აღდგენილი სახით;ქართველი ერი სამების ტაძარში ერთმუშტად შეკრული,ქართული დრიშის ქვეშ და ქართული სულის ამოძახილი "დავიბადე ქართველი!
ვიცხოვრე ქართულად!
მოვკვდები ქართველი!(5წთ)  
მეექვსე აქტივობა:შეფასება. შეფასების ცხრილი მიცემულია გაკვეთილის გეგმაში